1000 TL üzeri tüm alışverişlerinizde Ücretsiz Kargo

Rondolar ve Doğrayıcılar


Mutfaklar evin en çok kullanılan ve evdeki birçok kişinin en çok vakit geçirdiği alanlardır. Herkes kullanışlı ve rahat bir mutfağının olmasını ister. Mutfakta mekan tasarımından sonra mutfak aletleri gelir. Küçük mutfak aletleri göründüğünden daha çok işleve sahiptir ve yapılması gereken her işi daha kolay bir şekilde halletme fırsatı sunar. Bu sırada çalışma süresini de yarı yarıya indirir. Lezzetli yemek yapmanın sırrı mutfakta kullanılan malzemeler ve aletlerden geçer. Rondolarda birçok tarifin vazgeçilmezleri arasındadır. Rondo sayesinde bıçakla kesmek için uğraştığınız malzemeleri daha kısa sürede kesersiniz. Rondolar içeri kısmındaki keskin bıçakları sayesinde malzemeleri parçalayıp, kıyar. Çok pratik kullanıma sahip olan makinelerin temizliği de bir o kadar kolaydır. Mutfakların vazgeçilmez küçük ev aletlerinden olan rondo yemeklerin en zorlu kısımlarını özellikle soğan gibi malzemelerin doğranmasını çok kısa bir zaman içerisinde tamamlar. Bulaşık olarakta kesme tahtası gibi şeylerle uğraşmaya gerek kalmaz. Rondo kestiği malzemeleri kendi haznesine doldurur. Sonrasında aletin bıçak kısmını çıkarılarak buradaki malzemeler yemekler için kullanılır. 

Rondo Model ve Çeşitleri
Rondo çeşitleri manuel ve elektrikli olarak iki tiptir. Modeller markadan markaya göre değişir. İpli doğrayıcılar manuel olarak el ile kesme işlemini yapar. Ortalama 500 ml hazneleri bulunan bu ürünlerin bıçak kısmındaki mekanizma dışarısına ip ile bağlanmıştır. Dış aksanındaki ipi çekerek bıçak kısmı hareket eder. Böylelikle pratik bir şekilde gıdalar parçalanmış ve doğranmış olur. Daha az ürün kullanılacağı zaman manuel modeller tercih edilir. Bıçaklar ikili, üçlü olarak modellere göre değişir. Ürünün temizlenmesi için parçalar birbirinden ayrılır. Bıçağa göre oldukça rahat ve tehlikesiz bir kullanıma sahip olan ürün kolay bir şekilde de makinede temizlenir. İpli döner mekanizma ürünlere istediğiniz şekli kolaylıkla verecektir. Elektriksiz çalışıyor olması da her yerde rahatlıkla kullanım imkanı yaratır. Bazı manuel tiplerdeki bıçaklar dışarıdaki çevirmeli plastik aparata bağlıdır. Bu ürünlerde apart çevrilerek gıdalar kesilir. Elektronik mutfak aletlerinde rondo modelleri diğer küçük ev aletleri ile birlikte set halinde de satılır. Rondo seti içerisinde el blenderı, doğrayıcı ve mixer bulunur. Ürünlerin 2 kademeli hız ayarı, turbo fonksiyonu, 600 ml doğrayıcı haznesi, 700 ml karıştırma haznesi, paslanmaz çelik metal blender ayağı, paslanmaz çelik doğrayıcı aparatı ve emniyet sistemi bulunur. Ergonomik tasarımın ön plana çıktığı ürünlerin bıçakları çeliktir. Bu setler 400 w güç ile çalışır. Çift paslanmaz çelik bıçaklı rondo setlerinin güçleri daha yüksektir. 750 ml kapasiteli daha büyük rondolar da vardır. Rondoların cam hazneli, plastik hazneli çeşitleri bulunur. 1300 ml kapasiteli doğrayıcılar 500 w güç ile çalışır. Bu ürünler daha büyük hazneli kapasiteye sahiptir. Bunun için parçalayıcı ana bıçak ve ilave üst bıçağı bulunur. Ürünün malzeme haznesi ekstra dayanıklı şeffaf görünüme sahiptir. Bıçaklar ise çift katlı ve paslanmazdır. Ürünlerin tasarım özellikleri de mutfağa uygun şekilde estetize edilerek üretilmiştir. Mutfak aletleri de mutfak tezgahı üzerinde ya da açık dolaplar, raflarda görünür şekilde kullanılır. Bunun için birçok farklı renkte diğer küçük mutfak aletlerine uyumlu olacak şekilde tasarım aletler bulunur. 

Rondo Fiyatları
Rondo fiyatları ürünün fonksiyonlarına, haznesinin malzemesine ve bıçak türüne göre değişir. Manuel olarak kullanılan el rondoları elektrikli olanlara göre daha uygun fiyatlıdır. Ancak manuellerin dayanıklılığı da diğerlerine göre daha azdır. Bu yüzden fiyat tercihi ürünün kullanım alanına göre belirlenmelidir. Set halinde satılan doğrayıcı robotlar daha uygun fiyata gelir. Paket halinde toplu bir şekilde alınması ürünlerin tekli fiyatına göre daha indirimlidir. İnternet üzerinden satın alırken markalar birçok platformda ürünlerini satışa çıkarır. Çoklu satış platformlarında ürünler daha uygun fiyatlı satılır. İndirim zamanlarında da setler, tekli rondo doğrayıcılar indirime girer. Bunun için satın almadan önce indirimlere de bakılabilir. Tekli rondoların da birden fazla kesme fonksiyonu olabilir. Aynı anda rendeleme, dilimleme ve peynir rendesi özelliği olan robotlar diğer mutfak aletlerini de tek ürün altında topladığı için daha uygun fiyata gelir. Bazı ürünlerde fiyata ek olarak garanti süreleri de uzatılabilir. Ayrıca rondolar kesme, doğrama işlerinin süresini yarı yarıya azalttığı için kaliteli ürünlerin satın alınması önemlidir.    

Rondo Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Mutfak aletlerinde kullanım kolaylığı ve pratik temizleme önemlidir. Bazı rondoların bıçak ve kafa kısmı birbirine çok zor oturur. Bu kısımların oturması için aparatları zorlamak zamanla makineye zarar verebilir.  Ürünü satın almadan önce ürün haznesine dikkat etmek gerekir. Kalabalık aileler için küçük hazneli robotlar işlevsiz olabilir. Rondoya konulan sebzelerin ya da parçalanacak gıdaların tek tek küçültülmesi kullanımı zorlaştırır. Bu yüzden sürekli kullanmak için alınan rondoların haznesinin büyük olması küçültme işlemini yapmayı da gerektirmez. Bıçaklı doğrayıcı kısımların paslanmaz çelikten olması gerekir. İpli doğrayıcılarda ip mekanizmasının sağlamlığı müşteri yorumlarına bakılarak anlaşılır. Ayrıca bazı doğrayıcılar domates soğan gibi büyük gıdaları doğrayabilir ancak yeşilliklerin kıyılmasında işlevsiz olabilirler. Bunun için de müşteri deneyimleri karar vermeyi kolaylaştırır. Ürünlerin açıklama kısmında da rondo bıçaklarının keskinliği ve kullanımı hakkında detaylı bilgiler yer alır. Tercihe göre bazı ürünler de güvenli kullanım tuşu vardır. İlk kez rondo kullanacaklar için böyle modeller daha uygundur.