1000 TL üzeri tüm alışverişlerinizde Ücretsiz Kargo

Pil Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pillerin kullanım alanlarına göre önemli noktaları bulunur. Bunları doğru ve yanlış olarak sınıflandırabiliriz. Kalem pil türleri yani AA ve AAA olarak bildiğimiz pilleri uzun süre kullanılmayan cihazlarda tutmak oldukça yanlıştır. Cihaz içerisinde olmayan pilleri karton bir kutuda muhafaza etmek daha doğrudur. Aksi halde pil içerisindeki kimyasallar cihaza zarar verir. Kullanılmayan piller buzdolabı içerisinde saklanabilir. Daha uzun ömürlü olması açısından sıcak yaz günlerinde bu yöntem oldukça etkili sonuçlar verir.

Yanı sıra buzdolabından çıkan piller 1 gün normal oda sıcaklığında bekletilip öyle kullanılmalıdır. Şarjlı pillerin, alete uyumlu şarj aletleri ile şarj edilmesi doğrudur. Şarjlı pillerin uyumlu cihazlar ile şarj olması pillerin ısınmasını, alevlenmesini veya patlamasını dahi önler. Şarjlı piller cep telefonları için yaygın olarak kullanılır. Bunlar yüksek sıcaklık içeren ortamlarda bulunmaması gerekir. Atık pilleri ise uzun süreler biriktirmemek gerekir. Atık pillerin toplanıp atık pil noktalarına bırakılması her zaman daha doğrudur. Sizler için derlediğimiz bu yazımız da pil kullanımına uygun noktaları açıkladık, daha detaylı bilgi sahibi olmak için göz atabilirsiniz.

Pil Boyutları
Günlük hayatta kullanılan bu ürünler kapasiteleri dışında fiziksel büyüklükleri ile kategorize edilir. AA olarak nitelendirilen pil türü kalem pil boyutlarıdır. Bunların yanı sıra daha büyük aygıtlarda C ve D boyutunda tek seferlik piller kullanılır. Tek kullanımlık piller için bir diğer boyut ise 9V pildir. Bu tür pil boyutları PP3 olarak bilinir.

Şarj edilebilen ve şarj edilemeyen modelleri bulunur. Birçok alkalin 9V pil 6 adet 1.5V maddeden oluşur. Bunların yanı sıra daha düşük güç tüketimi yapan cihazlar saat, hesap makinesi, kumanda gibi aygıtlardır. Bu aygıtlar için saat pili tercih edilir, güç kaynağında lityum ve alkalin kimyası etkilidir. Bu tür pillerin şarj edilebilen özellikte olanı da sektörde mevcuttur.

Kullanım alanına ve ihtiyacına göre seçeceğiniz pil farklılık gösterebilir. Sahip olduğunuz aygıta uygun boyut ve pil enerji yoğunluğu değişiklik gösterir. Buna örnek olarak, cep telefonları için yüksek enerji içeren küçük piller üretilir. Fakat bu ürünlerin kullanım süresi genelde kısa olur. Pil üretimi yapan firmalar sürekli olarak yeni kimyasal maddeler ile formüller oluştururlar. Bu sebeple üreticiler arası oluşan üründe farklılıklar bulunabilir, kullanıcı da bu noktada etken olabilir.

Sık Tercih Edilen Pil Türleri
Günümüzde popüler pil türlerinin belirli bir kullanıcı kitlesi mevcuttur. Tercih edilen piller sadece enerji yoğunluğu sebebi ile değil, kullanım süresi, yük durumu ve maliyet gibi buna benzer özellikler ile karşılaştırma yapılabilir. Yapılarına göre en çok tercih edilen pilleri sizler için derledik. Nikel kadmium(NiCd) uzun yıllardır sektörde varlığını koruyan bir tür pil ürünüdür.

Nikel metrat hidrat ürünü de oldukça çok kullanılan bir pil türüdür. NiCd özellikli bir pile göre enerji yoğunluğu daha yüksektir fakat kullanım süresi diğerine oranla daha az olarak bilinir. Kurşun piller, güç gereken alanlarda sık kullanılır ve oldukça ekonomik bir üründür. Lityum pil, dizüstü bilgisayar ve cep telefonları gibi aygıtlar üzerinde kullanım oranı yüksek olan bir pildir. Yeniden kullanım imkanı sağlayan alkalin özellikli piller, tek kullanımlık pillerin yerine alternatif olarak tercih edilen bir türdür. Ancak bu ürün düşük güçte çalışacak aygıtlar için uygundur.