1000 TL üzeri tüm alışverişlerinizde Ücretsiz Kargo

Kıyma Makinesi Hakkında Her Şey

Kıyma Makinesi
Kıyma çekme makinesi, büyük miktarlarda eti öğütmek için tasarlanan kullanışlı mutfak aletlerinden biridir. Çok fonksiyonlu kıyma makinesi modelleri, kıymanın yanı sıra sucuk, salça ve sos gibi yoğun öğütme gerektiren tariflerin hazırlanması için de yoğun olarak kullanılır. Kullanım yoğunluğuna ve miktarına göre ev tipi ya da profesyonel modeller arasından seçim yapabilirsiniz. Daha özel işleme ihtiyaçlarınız için zırh kıyma makinesi gibi kebap yapımında kullanılan modelleri tercih edebilirsiniz.

Kıyma Makinesi Çeşitleri
İster ticari ister ev tipi kıyma makinesi için olsun en iyi kıyma makinesine karar verirken dikkat etmeniz gereken ilk faktör güç kaynağıdır. Güç seçimi kıyma makinesi fiyatı başta olmak üzere diğer birçok faktörü etkiler ve potansiyel modeller listenizdeki belirli özellikleri elemenize yardımcı olur. Evde kullanılan makineler manuel ya da elektrikli olmak üzere iki tiptir. Kollu kıyma makinesi gibi manuel kıyma makineleri öğütme haznesinin harekete geçmesi için ellerinizi kullanmanızı gerektirir. Elektrikli kıyma makinesi çeşitlerinde ise tek yapmanız gereken, bir düğmeye basmak ve eti hazneye doğru itmektir. İster manuel ister elektrikli olsun her bir modelin kendine özgü artıları ve eksileri vardır. Manuel ev tipi kıyma makinesi fiyatları daha ekonomiktir ve aynı zamanda daha küçük bir gövde yapısına sahiptir. Özellikle dar alanlarda kullanım için ideal olan bu modellerin çoğunda çıkarılabilir kol özelliği bulunur. Bu sayede makine daha az yer kaplar. Benzer şekilde, elektrikli kıyma makineleri daha büyüktür ve daha yüksek satış etiketine sahiptir. Bununla birlikte öğütme işlemi motor gücü ile gerçekleştirildiğinden, elektrikli modeller kıyma hazırlamayı daha zahmetsiz ve basit bir işlem haline getirir. 

Kıyma Makinesi Nasıl Çalışır?
Et kıyma makinesi metal, plastik ya da bu iki malzemenin karışımından yapılabilir. Metal ve plastik en yaygın kombinasyondur. Bu modellerde makinenin dış gövdesi plastikten ön panel, öğütücü ağız bölümü ve aynalar genellikle metalden yapılır. Et kıyma makinelerinde helezon adı verilen konveyör bölümünün yapıldığı malzeme oldukça önemlidir. Ürünle doğrudan temas eden bu bölüm makinenin ana parçasıdır. Kıyma çekme işlemi sırasında dönen et bıçakları eti, inanılmaz bir hızda keser ve deliklerden dışarı itilmesini sağlar. Helezon konveyörü eti kesme plakasına doğru ittiği için bu bölümün metalden yapılması hijyenik ve uzun ömürlü kullanım çok daha iyidir. Bazı kıyma makineleri, plastikten yapılmış ekstra konveyör ile birlikte gelir. Plastik aksesuarlar bakteri riskinin düşük olduğu meyve ve sebzeleri öğütmek için en iyi seçimdir. Yiyeceklerle çalışırken temizlik çok önemlidir ve kıyma makineleri temizlik sırasında en fazla dikkat gerektiren cihazlardan biridir. Çiğ etle çalışacağınız için öğütücünün içinde herhangi bir şey bırakmak, bir sonraki kullanım sırasında yemeğinize küf veya bakteri aktarılmasına yol açabilir ve bu durum sağlığınız açısından ciddi riskler oluşturabilir. Paslanmaz çeliğin en önemli özelliği sıvı teması ile paslanmaya karşı dayanıklı olmasıdır. Bu da sağlıklı ve hijyenik koşulların açısından çok önemlidir çünkü pasın temizlenmesi, özellikle kıyma makinesi gibi kapalı hazne tasarımına sahip makinelerde çok zordur. Paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş çıkarılabilir aksesuarların temizlenmesi çok kolaydır ve birçok aparat bulaşık makinesinde yıkanabilir.

Kıyma Makinesi Parçaları
Bir kıyma makinesi satın alırken incelemeniz gereken ilk aksesuarlar kesici plakalardır. Kıyma makinesi aynası olarak da adlandırılan bu aparatlar çoğunlukla içinde yuvarlak delikler bulunan, paslanmaz çelik veya karbondan yapılmış disklerdir. Aynalar, plakanın çapından bağımsız olarak 5 ila 32 arasında değişen çeşitli numaralara sahiptir. Farklı boyuttaki aynalar ve bıçaklar kıymanın ya da öğütmek istediğiniz malzemelerin kalınlığını ayarlamanıza izin verir. Bazı modellerde, kalın ve ince çekim işlemi için sadece iki plaka bulunur. Çok fonksiyonlu kıyma makinesi çeşitleri hem et hem de sebzeler için farklı kalınlık seviyesi sunan çok sayıda başlıkla birlikte gelir. Kesici bıçaklar dışında birçok makinede sucuk ya da sosis gibi şarküteri ürünlerini hazırlamanızı sağlayan ya da makarna kesmenizi sağlayan ek aparatlar bulunur. Kıyma makinesi aparatları ve işlevleri gibi özellikleri gözden geçirerek ihtiyaçlarınız için en iyi modeli belirleyebilirsiniz. Bağımsız bir kıyma makinesi almak yerine, sahip olduğunuz mutfak aletlerine uygun kıyma makinesi aparatı da satın alabilirsiniz. Kıyma aparatları çoğunlukla stant mikserlerle birlikte kullanılır. Etler ve sebzeler de dahil olmak üzere neredeyse tüm yiyecekleri öğütüp kıyabildikleri için mutfak mikserinize çok yönlü kullanım avantajı kazandırır. Bir stant mikseriniz varsa ve küçük miktarlarda kıyma hazırlamak istiyorsanız, mikserinizi bir kıyma makinesine dönüştürmek için kıyma başlığı satın almayı düşünebilirsiniz.

Elektrikli Kıyma Makinesi Modelleri
Elektrikli kıyma makineleri, küçük tezgah ünitelerinden, et işleme tesislerinde kullanılan endüstriyel modellere kadar çeşitli boyutlarda gelir. Et işleme miktarı motor gücüne bağlı olduğundan; güç, elektrikli kıyma makinelerinin en önemli özelliklerinden biridir. Kıyma makinesi motoru düşük, orta ya da yüksek güç seçenekleri ile satışa sunulur. Makinenin gücü, verimliliği yani dakikada ne kadar et işleyebileceğini etkiler. Güç kapasitesi markadan markaya büyük ölçüde değişir. Benzer güç kapasitesine sahip farklı kıyma makinelerinin verimliliği değişiklik gösterebilir. Bu nedenle ihtiyaçlarınız için doğru ürünü seçmekte zorlanabilirsiniz. Hangi makinenin sizin için en iyisi olduğunu belirlemenin en kolay yolu işlemek istediğiniz ortalama et miktarını göz önünde bulundurmaktır. Örneğin ara sıra et öğütmek için çok güçlü bir kıyma makinesi satın almanız gerekmeyebilir. Yoğun olmayan kullanımlar ve az miktarda et işleme için giriş seviyesi ekonomik kıyma makinelerini tercih edebilirsiniz. Maksimum güç, kıyma makinesinin etin ‌tendon, kıkırdak veya diğer sert kısımlarını öğütüp öğütemeyeceğini belirler. Sert öğütme durumunda kıyma makinesi en fazla bir dakika süre ile güvenli çalışabilir, aksi takdirde motor ve kıyma makinesi dişlisi aşırı ısınır. Düzenli koşullar altında kıyma makineleri teknik özelliklerinde bahsedilen nominal gücü kullanır. 

Kıyma Makinesi Seçerken Bunlara Dikkat Edin
Sağlam bir gövde yapısına sahip olan kıyma makineleri mümkün olduğunca uzun süre dayanarak paranızın karşılığını en iyi şekilde almanızı sağlar. Bu nedenle herhangi bir mutfak aletinde olduğu gibi, kıyma makinesi satın alırken de her zaman dayanıklı bir model seçtiğinizden emin olun. Kollu kıyma makinesi çeşitlerinde kalıplanmış metal ya da plastik gövde kullanılır. Plastik modellerin üretilmesi daha ekonomik olmakla birlikte, plastik malzeme makineyi bir arada tutacak kadar dayanıklıdır. Diğer yandan elektrikli kıyma çekme makinesi çeşitleri de plastik gövdeler içerebilir, ancak genellikle daha güçlü bir yapı için metal gövde kullanımı daha yaygındır. Ağır kullanıma dayanacak şekilde tasarlanan ticari modellerde, örneğin sanayi tipi kıyma makinesi çeşitlerinde maksimum dayanıklılık için dökme alüminyum gövde tasarımı yaygındır. Paslanmaz çelik bir model neredeyse her zaman plastik bir modelden daha uzun süre dayanır. Kıyma makinenizi düzenli olarak kullanılacaksanız çelik makineleri tercih edebilirsiniz.

Kıyma Makinesi Fiyatları
Yüksek güçlü kıyma çekme makinası modelleri ortalama 1300 ila 1800 W güce sahiptir. Bu tür cihazlar genellikle daha yüksek fiyat etiketine sahiptir çünkü daha motor yapıları daha gelişmiştir. 1800 W civarı bir kıyma makinesi ile dakikada 2 ‌kg'dan fazla et işleyebilirsiniz. Çok büyük miktarda eti işlemek için tasarlanan makineler sert etleri öğütme yeteneklerinin dışında, farklı öğütme başlıkları ile işlevsel kullanıma sahiptir. Orta güçlü kıyma makineleri 800 ila 1200 W arasında değişen motor seçeneklerine sahiptir. Çok fazla kıyma hazırlamayan insanlar için mükemmel olan bu modeller günde birkaç kg eti hazırlamanıza yardımcı olur. Ortalama verimlilik dakikada 1 ila 1,5 kg eti işleyebilmeniz anlamına gelir. Orta seviyedeki kıyma makinelerinde, daha güçlü profesyonel makinelere kıyasla eti öğütmek daha uzun sürer. Bununla birlikte etin oldukça sert kısımlarıyla çalışmaya yetecek kadar güçlü bir yapıya sahiptir. Düşük güçlü ya da giriş seviyesi olarak değerlendirilebilecek kıyma makineleri genellikle 400 ila 800 W güç senekleri ile üretilir. Boyutu oldukça küçük ve kullanışlı tasarıma sahip olan bu modeller, dakikada 1 kg’a kadar et işleyebilir. Uygun fiyatları ile ekonomik modeller bu gurupta yer alır. Diğer yandan sert et öğütme söz konusu olduğunda, daha güçlü makinelerle karşılaştırıldığında performansı daha sınırlıdır.

Kıyma Makinesi Tavsiye
Kıyma makinesinin kullanım kolaylığı, kişisel konfor beklentilerinizle ilgilidir. Manuel kıyma makineleri ile ilgileniyorsanız kullanım kolaylığı daha da önem kazanır, çünkü elektrikli modellere kıyasla bu modelleri kullanmak için daha fazla çaba harcamanız gerekir. Elektrikli modellerde kullanım kolaylığı genellikle makinenin boyutları ve besleme haznesinin konumuyla alakalıdır. Genel tasarım özellikleri kıyma makinesini kullanmanın ne kadar kolay veya zor olduğunu etkiler. Örneğin büyük kıyma makinesi, büyük miktarda eti rahatça ve daha hızlı bir şekilde işleyebilir. Kıyma makineleri gövde tasarımı dışında, et öğütme işlemini kolaylaştırma için çeşitli özelliklerle birlikte gelir. Örneğin ters hareket özelliği, öğütücü helezon haznenin geriye doğru hareketi için tasarlanmıştır. Bu özellik öğütme sırasında sıkışmış bir parçayı makineden çıkarmanız gerektiğinde oldukça yararlıdır. Kıyma makinenizde böyle bir özelliğin olmaması durumunda, cihazı çalıştırmayı durdurmanız ve parçayı elle çıkarmanız gerekir. Aşırı yükleme koruması güvenli kullanım için makinelere dahil edilen en önemli özelliklerden biridir. Aşırı yükleme makineye bir parça sıkışması ya da aşırı malzeme konulması nedeniyle meydana gelebilir. Böyle bir durumda kıyma makinesinin motoru zorlanarak aşırı ısınır. Aşırı yük koruması özelliği aşırı ısınmayı önleyerek motorun zarar görmemesini sağlar. Bazı makinelerde makinenin kolay kullanılabilmesi için kauçuk ayaklar kullanılır. Kauçuk, öğütme sırasında meydana gelen titreşimi azaltır ve kıyma makinesinin zeminde hareket etmesini önler.

Kıyma Makinesini Kullanma
Ev tipi ya da kasap kıyma makinesi kullanımı oldukça kolaydır. Bununla birlikte etin ısısı, bıçakların keskinliği gibi detaylar, kıyma kalitesini ve aldığınız sonuçları yakından etkiler. İşlediğiniz etin, öğütüldüğü ana kadar donma sıcaklığının hemen üzerinde olması (ve saklanması) son derece önemlidir. Etteki yağ ve bağ dokusu soğuk derecelerde daha kolayca kesilir. Diğer yandan etin sıcaklığı arttıkça parçalar esneklik kazanır ve kıyılması zorlaşır. Başarılı kıyma hazırlama işleminin bir sonraki önemli faktörü, keskin ve düzgün bir şekilde eşleştirilmiş bir bıçak ve plaka setine sahip olmaktır. Keskinliğini yitirmiş bıçaklar makinenin zorlanmasına ve etin homojen olmayan bir şekilde kıyılmasına neden olur. Kıyma makinenizin bıçakları yeni ve keskin olduğunda öğütme işlemi makineyi zorlamadan daha kısa sürede ve daha homojen bir şekilde gerçekleşir. Birçok bağımsız model, doldurma eklerini kullanarak sucuk ve sosis yapma yeteneğine sahiptir. Sucuk ve sosis yağımı normal kıyma çekme işlemine ek olarak, öğütme haznesine yağ, tuz ve baharat eklemenizi gerektirir. İç harcı çektikten sonra sucuk ya da sosis doldurma aparatını kullanarak, malzemenizi kılıflara doldurabilirsiniz.

Kıyma Makinesi ile Neler Yapılır?
Hem elektrikli hem de elle çalıştırılan kıyma makineleri et dışında farklı gıda türlerini işlemek için de idealdir. Domates salçası, biber salçası ve sos hazırlıklarınızda pürüzsüz bir kıvam elde etmek için kıyma makinenizi kullanabilirsiniz. Meyve sorbe gibi soğuk ve doğal lezzetler hazırlamak için sevdiğiniz meyveleri kıyma makinesi kullanarak öğütebilir, daha sonra soğuması için dondurucuda saklayabilirsiniz. Herhangi bir kuru yemiş ezmesi hazırlamak için fındık, fıstık ya da badem gibi malzemeleri ve isteğe bağlı olarak şekeri makineye yerleştirip, en ince ayarda çekilmesini sağlayabilirsiniz. Et pate ya da ezme hazırlamak için pişmiş malzemeleri kıyma makinesine ekleyip, istediğiniz kıvama gelene kadar çekebilirsiniz.

Kıyma Makinesi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Karbon çelik ve çelik bıçaklar, aynalar ve diğer aparatlar paslanmaz çelik ile kıyaslandığında genellikle daha uygun fiyatlıdır. Bununla birlikte, bu malzemeler paslanmaz çelikten daha az dayanıklıdır ve keskinliğini daha hızlı kaybeder. Paslanmaz çelik plakaların en önemli avantajı korozyona karşı dayanıklı olmasıdır. Diğer yandan karbon çelik plakaların paslanmasını önlemek için ekstra dikkat göstermeniz gerekir. Paslanmaz çelikten üretilen modern kıyma makineleri genellikle ekstra bakım gerektirmez. Dökme demirden yapılmış kıyma makinelerinin ise paslanmayı önlemek için nemsiz alanlarda tutulması önemlidir. Bu nedenle makinenizi temizledikten sonra kurulamak için temiz ve kuru bir bez kullanmalı, paslanma koruması sağlamak için mineral yağlar ile kaplamayı düşünebilirsiniz. Depolama için kıyma makinenizi parçalarına ayırarak ve tercihen her bir parçayı ayrı kılıflarda ya da torbalarda saklamanız önerilir. Depolanan bileşenlerin yanında pirinç gibi kuru taneler bulundurmak nemin emilmesine ve makinenizin her zaman kuru kalmasına yardımcı olur.

Kıyma Makinesi İpuçları ve Püf Noktaları
Öğütmeye hazır olana kadar etinizi buzdolabından çıkarmayın. Kıyma çekmeye başlamadan önce çıkarılabilir aksesuarları buzdolabında soğutun. Öğütme işlemi sürtünme yarattığından ve eti ısıtacağından, her şeyi olabildiğince serin tutmak gıda güvenliğine yardımcı olur. Eti eşit boyutta parçalar halinde kesin ve makineyi yavaşça besleyin. Daha iyi performans için keskinliğini yitirmiş bıçakları yenileyin. Her kullanımdan hemen sonra tüm bileşenleri iyice temizleyin ve dezenfekte edin. Paslanmaz çelik bileşenler bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. Tüm hareketli parçaları korumak için gıda güvenliğine uygun bir yağ kullanın.