1000 TL üzeri tüm alışverişlerinizde Ücretsiz Kargo

Kahve ve Baharat Öğütücüde Senin Seçimin Hangisi?

Kahve öğütücülerle ilgili çokça soru alıyoruz. Son zamanlarda ziyaretçilerimiz en iyi kahve öğütücü hangisi, hangi kahve öğütücü daha kullanışlı gibi sorular sormakta. Bu sorulara karar vermenizi kolaylaştırmak adına öncelikle iyi bir kahve öğütücü nasıl olmalıdır, özellikleri nedir gibi sorulara cevap vererek başlayacağız.

Kahve öğütücü nedir?
Kahve öğütücü ya da kahve öğüme makinesi, kavrulmuş kahve çekirdeklerinin çeşitli kahve makinelerinde ya da filtreleme-pişirme işlemlerine uygun hale getirilmesi amacıyla, kahveyi öğüterek çeşitli boyutlardaki tanecikler haline getiren makine ve el aletleridir. Sıklıkla baharat öğütücülerle karıştırılsa da aslında kahve öğütücüler farklı özelliklere sahip olmalıdır.

Kahve çekirdekleri çekildikten kısa süre sonra yağ ve asidite değerlerini kaybetmeye ve nemlenmeye başlar dolayısı ile kahve aroması zayıflamaya ve lezzetin düşmesine neden olur. Bu yüzden hazır çekilmiş kahvedense, taze çekilmiş kahve çok daha lezzetli ve makbuldür. İşte bu yüzden kahve makinesine ihtiyacımız var.

Kahve öğütücü tavsiyesi mi lazım?
Hangi kahve öğütücü aınır? diye düşünüyorsanız eğer, aslında işiniz hiç de zor değil zira temel kriterler belli. Kahve öğütcüler pek çok parametreye göre değişkenlik göstermektedir. Fakat iyi bir öğütücü seçerken şu sorulara yanıt aranmalıdır?

Ne tip bir kahve pişireceğim?
Kahve aromasını en iyi nasıl korurum?
Hangi değirmen daha işlevsel
Değirmen malzemesi ne olmalı
Ne tür bir kahve pişireceğim sorunun cevabı, bir kahve makinesi mi kullanıyorsunuz yoksa filtre kağıdı, mokapot vb bir manual pişirici mi kullanıyorsunuz sorusudur. Ve aynı zamanda espresso, filtre kahve türevlerinden hangisini tercih edersiniz şeklinde olmalıdır.

İyi bir kahve için kahve nasıl çekilmelidir? Bu sorunun yanıtı şöyledir:

Türk kahvesi için kahve nasıl çekilmelidir?
Ekstra ince çekilmiş olmalıdır zira en iyi türk kahvesi lezzetini taze çekilmiş ince kahve ile almak mümkündür. Eğer tarif edecek olursak buğday unu boyutlarında çekim ideal olacaktır.

Espresso için kahve ince çekilmiş olmalıdır?
Espresso türevi kahveler kahve boyutuna en duyarlı kahvelerdir zira basınçlandırma metodu ile ve özellikle espresso makinesi kullanılarak yapılan kahvelerde iyi bir sonuç almak için kahve, tuzdan biraz kalın, toz şekerden ise biraz daha ince çekilmiş olmalıdır.

Moka Pot için kahve nasıl çekilmelidir?
Eğer moka potda kahve pişireceksenin Orta ince diyebileceğimiz kahve tanecik kalınlığı oldukça ideal olacaktır.

Filtre Kahve için kahve nasıl çekilmelidir?
Damlama kahve ya da diğer bir isimlendirme ile filtre kahve için kahve çekirdeğinin orta ölçüde yani toz şeker kalınlığında çekilmesi gerekir. Fakat özellikle barista tipi kahve makinalarında kısmen daha büyük çekildiği bilinmektedir.

French Press’te için kahve nasıl çekilmelidir?
French Press’te lezzetli bir kahve içmek istiyorsanız eğer kahvenizin kalın çekilmiş olması gerekir, zira taze ve kalın çekilmiş kahve çekirdekleri ile pek çok makinada bulamayacağınız kahve lezzetine ulaşmanız mümkündür.

Cold Brew için kahve nasıl çekilmelidir?
Eğer Cold Brew tercih edecekseniz kahve çekirdeği olabildiğince büyük öğütülmüş olmalıdır. Çünkü en az 10 saatte demlenmesi gereken bu kahvelerin iri taneli olması dolayısı ile ağır ağır demini alması gerekir.

Şimdi gelelim listemize. İşte 2020 yılı verilerine göre en iyi kahve öğütücüler.(Not sadece makine tipi öğütücüler değerlendirilmiştir.)

İşte işinizi kolaylaştıracak en iyi Musullu kahve ve baharat öğütücü tavsiye listesi.

Musullu Kahve Ve Baharat Öğütücü MSL-1004
Ülkemizin ekonomik küçük ev aletleri üreticisi kuruluşlarından Musullu Kahve ve Baharat Öğütücü alanında boy gösterren ürünü, 85gr kapasitesi, kolay kullanımı, emniyet kilit kapağı, inox dış kaplamalı, paslanmaz çelik bıçağı ve 200W güç kullanımı ile en çok tercih edilen ürünler arasındadır. Küçük ev aletlerinde inox tercih edenlerin ilgi odağı.

Musullu Kahve Ve Baharat Öğütücü MSL-1003
Küçük ev aletlerinde beyazdan vazgeçemeyenlerin tercihi. Çıkarılabilir haznesi ile farklı baharatların ve kahvenizin aroması birbirine karışmamaktadır. 200w gücü ile en sert baharatları bile rahatlıkla öğütebilirsiniz. Muhafaza edilebilir kablosu ile az yer kaplamaktadır.

Musullu Kahve Ve Baharat Öğütücü İnox MSL-1001
Hem inox hem de uygun fiyatlı olsun isteyenlerin tercihi. Yüksek gücü ile evlerinizde baharat ve kahve çekmenin keyfini yaşayın. 70gr haznesi ile az ürün öğütmek isteyenlerin ilgi odağı. Kullanıcı deneyimlerine göre en önemli sorun haznesinin çıkmaması. 

Musullu Kahve Ve Baharat Öğütücü MSL-1002
Beyaz tutkunlarının ilgi odağı şık tasarımı ile dikkatleri üzerine çekmektedir.70 gr öğütme hazneli, 200W güç kullanımı ile bu üründen mutfaklarınızda vazgeçemeyeceksiniz. Çelik bıçakları ile sağlıklı kahve ve baharatlar öğütür.