150 TL üzeri tüm alışverişlerinizde Ücretsiz Kargo

Kolonya

Geleneklerimizin Vazgeçilmezi Kolonya

Türk kültüründe çok özel bir yeri bulunan kolonya; hoş kokusu dışında hijyen ve kişisel bakım açısından sağladığı yararlarıyla da ön plana çıkar. Aynı zamanda bütün zamanların en yaygın hijyen malzemesi olarak da kabul gören kolonyanın geçmişi, 1700’lü yılların başına kadar uzanır. Bu tarihten günümüze dünyanın pek çok noktasında farklı kolonya markaları birbiriyle rekabet içine girer. Genellikle kolonya 1000 ml, 3000 ml ya da 5000 ml gibi seçeneklerle satışa sunulur. Özellikle daha sık kullanım durumlarında görece daha hacimli şişeler tercih edilir. Bunun haricinde daha küçük kolonya şişeleme seçenekleri de mevcuttur.

Dünyayı etkisi altına alan pandemi döneminden sonra özellikle kolonya kullanımında bariz bir artış söz konusudur. Bu da kolonya online satış rakamlarına net şekilde yansır. Limon çiçeği kolonyası başta olmak üzere tüm kolonya çeşitlerine karşı büyük bir ilgiden söz edilebilir.

Kolonyanın Genel Özellikleri
Kolonya temel olarak etil alkol ve su dışında çiçek ya da koku veren herhangi bir türün esansının karışımı ile ortaya çıkarılan bir parfüm türü olarak kabul edilir. Hatta günümüzde parfümlü kolonya gibi ilginç türlerin de üretimi yapılır. Tütün esansı veya çiçek, kolonyaya hoş koku veren maddedir. Kolonya limon, tütün, hanımeli, mandalina gibi popüler türlere sahiptir. Kolonya satın alan insanların çok önemli bir bölümü öncelikli olarak bu tip kolonyalara yönelir. Satışa dair dünya genelindeki istatistikler de bu ifadeyi kanıtlar. Kolonyanın özellikle yaz aylarında çok sık tüketilmesinde serinletici niteliğinin önemli bir payı bulunur. Kolonya cilde sürüldükten hemen sonra içinde yer alan alkol kısa süre içinde buharlaşır. Alkol moleküllerinin etrafından ısıyı çekmeleri neticesinde de bir serinlik meydana gelir.

Diğer yandan keskin kokusundan ötürü kolonyanın ayıltıcı bir yönü de bulunur. Etil alkol kolonya bu anlamda pek çok ihtiyaca yanıt vermeyi başarır. Kolonya son dönemde daha çok tüketilmeye başlamıştır. Bu konuda Covid-19’un yarattığı etki yadsınamaz. Kolonya 5 litrelik ya da 3 litrelik ölçeklerle de satışa sunulur. Tüketimin hızlanması ile beraber artık pek çok insan; yolda, okulda ya da iş yerindeyken, çantalarında mutlak suretle küçük bir kolonya şişesi bulundurmaya başlamıştır. Özellikle son yıllarda alternatif ürünlerin ağır ve bunaltıcı kokusundan dolayı geniş kitleler tercihlerini ağırlıklı olarak kolonyadan yana kullanmaya başlamıştır. Koku olarak kolonya lavanta, hanımeli, leylak ve portakal kolonyası gibi türleriyle öne çıkar.